Seminarski i Diplomski Rad

 Ispekcijski organi
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 10 | Nivo: Pravni fakultet

Uvod
Inspekcijski organi, u najsirem smislu reci, predstavljaju jedan od elemenata mehanizma drustvene kontrole pojedinih aspekata privrednog poslovanja. Imajuci u vidu njihovu nadleznost, ovlascenjima kojima raspolazu,kao I druge okolnosti koje karakterisu njihov rad, moze se zakljuciti da se nalaze u poziciji da budu veoma znacajan cinilac, kako u otkrivanju pojedinih oblika privrednog kriminaliteta, tako I u njihovom dokazivanju, te obezbedjenju dokaza.
Inspektor je ovlascen da podnese prijavu nadleznom organu za ucinjeno krivicno delo ili privredni prestup ili zahtev za pokretanje prekrsajnog postupka, izdaje privremena naredjenja, odnosno zabrane u skladu sa zakonom I obavesto drugi organako postoje razlozi za preduzimanje mera za koje je taj organ nadlezan.
Ocigledno je das u pojedina ovlascenja inspektora, u vrsenju poslova inspekcijskog nadzora, veoma slicna ovlascenjima organa unutrasnjih poslova u predkrivicnom postupku. To narocito vazi za uvid u dokumentaciju, uzimanje izjava, pregled prostorija, objekata, postrojenja I sl. Osim toga, narocito je znacajna obaveza inspektora, da podnosenjem odgovarajuce prijave, inicirapokretanje prekrsajnog, postupka za privredne prestupe I krivicog postupka.
Zakon o drzavnoj upravi
Zakon o drzavnoj upravi u cl. 11 propisuje da Ministarstva, kao organi drzavne uprave, vrse upravni nadzor, koji podrazumeva:
- nadzor nad zakonitoscu rada preduzeca,ustanova I drugih organizacija, kada je to zakonom utvrdjeno;
- nadzor nad zakonitoscu akata preduzeca, ustanova I drugih organizacija kad oni na osnovu zakona resavaju o pravima, obavezama I pravnim interesima gradjana I drugih pravnih lica;
- inspekcijski nadzor.
Inspekcijski nadzor, pored upravnog nadzora nad zakonitošću rada preduzeća, ustanova i drugih organizacija i upravnog nadzora nad zakonitošću akata navedenih poslodavaca kada oni na osnovu zakona rešavaju o pravima, obavezama i pravnim interesima građana i drugih pravnih lica, predstavlja jedan od oblika ostvarivanja upravno-nadzorne funkcije organa uprave. Upravno-nadzorna funkcija koju organi uprave ostvaruju preko inspekcije rada (inspekcijski nadzor) može se posmatrati kroz obavljanje tog nadzora nad primenom propisa iz oblasti rada (zakona, kolektivnih ugovora, opštih akata, ugovora o radu i drugih propisa kojima se uređuju prava, obaveze i odgovornosti poslodavca i zaposlenih), ali i kroz ostvarivanje upravne zaštite prava zaposlenih kao jednog od oblika zaštite prava zaposlenih izvan zaštite kod poslodavca. Oba aspekta delovanja inspekcije rada obrađena su u ovom radu. Takođe, ovaj rad obrađuje inspekcijski nadzor sa aspekta pozitivnih propisa Republike Srbije, kao i inspekcijski nadzor u oblasti radnih odnosa, izuzev nadzora koji u ovoj oblasti obavlja upravna inspekcija u organima državne uprave, te organima teritorijalne autonomije i lokalne samouprave.
U Republici Srbiji pozitivno-pravni režim inspekcijskog nadzora konstituisan je Zakonom o državnoj upravi (“Službeni glasnik RS”, br. 20/92, 6/93, 48/93, 53/93, 67/93 i 48/94) i Zakonom o radu (“Službeni glasnik RS”, br. 24/2005), a postupak nadzora obavlja se u skladu sa odgovarajućim odredbama pomenutih zakona i odredbama Zakona o opštem upravnom postupku (“Službeni glasnik SRJ”, br. 33/97 i 31/2001).

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!